Acetek best price single one pass inkjet lable paper sticker printer
- Description
- Inquiry
Description
Acetek best price single one pass inkjet lable paper sticker printer
one pass inkjet label printer ,Simple operations ,auto feeding and pritning,long life
printhead,environmentally friendly waterproof pigment ink.Save time and labor cost, automatic
belt conveyor with vacuum table More flexible, size customization available, to meet the demands
of your small or large batch production, without complicated platemaking process.it is new technology
and widely use for printing bulk card board,cartons, paper cups, handcarfts ,package boxes ,lables,
pizzaboxes and so on, it is diferent of traditional offset printing,it need to mak plate and engrave,
their operation is more easier, customer have desigin pictures, it can output,printing cost is is
about $0.02/㎡.

The advantages of one pass paper sticker printer :
1. laser aligment
Red light laser aligment for media position,it is more easy 4-6pcs automatic laser aligment for
different printer configurations.
2.Touch screen panel
Touch screen panel for easy operation,adjustable speed from 0 to 40m/min.Upgraded software
pre-installed,integrated computer/ with printer for user-friendly opera-tion
3.Vacuum flatbed
500W high-power independent motor for suction platform, better soft products well on the flatbed,
not easy to damage the print head
4. Guide baffle & pressing wheel
Flexible side baffle to help feeding all material printed on same position Pressing wheel and pressing
stripe to makesure material printing without scratching printhead
5. Ink supply system
Sub-ink tank CISS ink supply system, more stable and less easy to cause bubble in the printheads.
For better ink fluency and stable printing.
6. Extended platform option
Flexible 400mm extend platform for holding and printing larger carton more easily, recom-mend for
2 printheads printer configurations. Easily disassemble to save the working space.
7. Receiving tray option
Receiving tray optional for collecting the printed product in time, save labor cost andhigher efficiency,
one person to operate the printer easily.

the specification of one pass label printer:
| Product name | Acetek one pass digital printer |
| Maximum print thickness | 7.82 inch (200mm) |
| Flatbed type | Vacumm flatbed or continual conveyor |
| Media take up device | automatically |
| Control system | Touch screen |
| Print head | 1/2/3 hp wide page industrial head |
| Technology | Advanced thermal foaming bubble inkjet |
| Print speed | 10-30m/hurs |
| Color | C,M,Y,K |
| Ink tank | 3000ML/color |
| Ink supply | Continual ink supply sytem |
| voltage | 220V/AC(+/-10),50HZ, 1KW(max) |
| Print head | A4 head*1pc | A4 head*2pcs | A4 head*3pcs | A3 head*1pc | A3 head*2pcs | A3 head*3pcs |
| Print width(cm) | 21 | 42 | 63 | 30 | 60 | 90 |
| Mateiral width (cm) | 60 | 80 | 80 | 60 | 80 | 110 |
| Net weight (kg) | 300 | 350 | 450 | 300 | 350 | 450 |
| Gross weight | 400 | 450 | 550 | 400 | 450 | 550 |
the application of one pass printer roll :

welcome to inquiry about one pass inkjet label printer












