Acetek single pass digital printer price for corrugated box cardboard napkin handbag print
- Description
- Inquiry
Description
Acetek single pass digital printer price for corrugated box cardboard napkin handbag
Acetek Single pass digital printer, it is new technology and widely use for printing bulk card board,
cartons, paper cups, handcarfts ,package boxes ,lables,pizzaboxes and so on, it is diferent of traditional
offset printing,it need to mak plate and engrave, their operation is more easier, customer have desigin
pictures, it can output,printing cost is is about $0.02/㎡.

The advantages of single pass digital printer price :
1. laser aligment
Red light laser aligment for media position,it is more easy 4-6pcs automatic laser aligment for different
printer configurations.
2.Touch screen panel
Touch screen panel for easy operation,adjustable speed from 0 to 40m/min.Upgraded software pre-installed,
integrated computer/ with printer for user-friendly opera-tion
3.Vacuum flatbed
500W high-power independent motor for suction platform, better soft products well on the flatbed, not easy to
damage the print head
4. Guide baffle & pressing wheel
Flexible side baffle to help feeding all material printed on same position Pressing wheel and pressing stripe to
makesure material printing without scratching printhead
5. Ink supply system
Sub-ink tank CISS ink supply system, more stable and less easy to cause bubble in the printheads.For better ink
fluency and stable printing.
6. Extended platform option
Flexible 400mm extend platform for holding and printing larger carton more easily, recom-mend for 2 printheads
printer configurations. Easily disassemble to save the working space.
7. Receiving tray option
Receiving tray optional for collecting the printed product in time, save labor cost andhigher efficiency,
one person to operate the printer easily.

the specification of corrugated box printing machine :
| Product name | Acetek single pass digital printer |
| Maximum print thickness | 7.82 inch (200mm) |
| Flatbed type | Vacumm flatbed or continual conveyor |
| Media take up device | automatically |
| Control system | Touch screen |
| Print head | 1/2/3 hp wide page industrial head |
| Technology | Advanced thermal foaming bubble inkjet |
| Print speed | 10-30m/hurs |
| Color | C,M,Y,K |
| Ink tank | 3000ML/color |
| Ink supply | Continual ink supply sytem |
| voltage | 220V/AC(+/-10),50HZ, 1KW(max) |
the application of single pass digital printer price :

welcome to inquiry about Acetek single pass digital printer













